Les ukens e-avis
Ukens avis kommer ut på onsdager. Du kan lese den på datamaskin, mobil eller nettbrett.
Les e-avisenLuiz Inácio Lula da Silva fikk flest stemmer søndag kveld. Men Flávio Bolsonaro nekter å godta nederlaget.
Søndag 25. oktober var det valg i Brasil. Folk skulle velge hvem som skal styre landet de neste fire årene.
Det sto mellom president Luiz Inácio Lula da Silva og Flávio Bolsonaro.
Lula vant med 51,8 prosent av stemmene. Bolsonaro fikk 48,2 prosent. Det viser tall fra Brasils valgmyndigheter.
På søndag ble det mye rot rundt valget. Kraftig regn og problemer med busser gjorde det vanskelig for noen å stemme.
Derfor bestemte en dommer at folk skulle få to timer ekstra til å stemme. Begge kandidatene hadde bedt om mer tid. Men noen steder hadde folk allerede stengt lokalene der velgerne skulle stemme. Flere fikk derfor ikke med seg at tiden var utvidet.
Flávio Bolsonaro mener dette var urettferdig.
Han vil nå prøve å få valget kjent ugyldig. Det betyr at resultatet blir strøket. Men valgmyndighetene mener at den ekstra tiden ikke endret hvem som vant. Det skriver AP.
Lula er kåret til vinner av valget. Planen er at han skal starte sin nye periode 5. januar 2027. Men Bolsonaro kan klage på resultatet. Da må han vise hvorfor han mener at valget ikke gikk riktig for seg.
En domstol kan måtte vurdere klagen. Hvis retten gir Bolsonaro medhold, kan det få følger for valgresultatet.
Det betyr ikke at det blir et nytt valg bare fordi Bolsonaro krever det.
Flere ledere har gratulert Lula med seieren. Blant dem er Canadas statsminister Mark Carney og Mexicos president Claudia Sheinbaum.
– Leve demokratiet, Brasils folk vant, sier Sheinbaum. Det skriver NTB og Reuters.