Nobelkomitéen om vinneren:
– Machado har tent et lys ingen kan slukke
Det har vært mye debatt rundt årets vinner av Nobels fredspris. Men under seremonien er det både tårer og glede.
Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
Viktige personer fra hele verden er i dag samlet i Oslo. Presidenter fra fire land i Latin-Amerika er til stede.
Det er også flere tidligere vinnere av fredsprisen og deres slektninger. Blant dem er barnebarnet til Martin Luther King.
Den norske kongefamilien er og til stede. Dette melder kanalen NRK.
De er samlet for å delta på utdelingen av Nobels fredspris. I år gikk den til Maria Corina Machado.
Men vinneren selv er ikke til stede.
– Jeg er på vei
Maria Corina Machado er en politiker fra Venezuela. Hun har brukt mange år på å kjempe mot regimet i landet.
Nicolás Maduro er president i Venezuela. Det er han Machado kjemper mot. Derfor lever Machado i skul for regimet. Det har vært mye spørsmål om hun kunne møte opp selv for å ta imot prisen.
Machado sa lenge at hun «regnet med» at kun kunne komme til Oslo. Hun skulle egentlig lande i Oslo i går. Det gjorde hun ikke.
Tidlig onsdag morgen meldte nyhetsbyrået NTB at Machado ikke kom til Norge. Senere samme dag meldte de at hun likevel kommer.
– Jeg er på vei, sier Machado før utdelingen.
Machado rekker ikke å komme til seremonien i tide. I stedet tar datteren Ana Corina Sosa imot prisen for henne.
– Moren min bryter aldri et løfte. Derfor kan vi ta henne imot her om noen få timer.
Det sier Sosa når hun tar imot prisen. Hun får stående applaus når hun går opp på scenen og tar imot prisen moren sin.
Mye debatt
– Det er viktig at vi støtter de som jobber mot demokrati i Venezuela. Ikke ignorerer dem, eller fordømmer dem.
Det sier Jørgen Watne Frydnes. Han er leder for Nobelkomitéen.
Siden oktober har det vært mye debatt rundt at Machado fikk fredsprisen. Mange liker ikke metodene hun bruker for å kjempe for demokrati i landet.
Machado har vært positiv mot at USA skal bruke militær makt mot Maduro og regimet. Hun er og positiv til USA sin president Donald Trump.
De som kritiserer fredsprisen til Maria Corina Machado, har ikke forstått hva demokrati og frihet betyr, mener Frydnes. Han er kritisk til all debatten rundt fredsprisen.
– Machado har bedt om internasjonal oppmerksomhet, støtte og press. Ikke om at Venezuela skal invaderes, sier han.
– Demokrati gir fred
– Vi er samlet her for å forsvare demokratiet. Demokratier skaper i seg selv fred. Når demokratiet taper, så får vi mer konflikt, mer vold, mer krig. Det sier Frydnes.
I fjor vant Machado sitt parti valget i Venezuela. Det ble ikke anerkjent av Maduro-regimet. Det påpeker Espen Barth-Eide. Han er utenriksminister i Norge. Også han setter spørsmål ved kritikken.
Frydnes kommer med en klar melding til Maduro:
– Herr Maduro, aksepter resultatet av valget. Trekk deg.
Håp for fremtiden
– Venezuela vil puste igjen, sa Machados datter.
Under talen fortalte Sosa om tiden både før og etter regimet tok over makten. Talen ble skrevet av moren.
Sosa fortalte om mørke tall under regimet. Fattigdommen i landet har ligget over 80 prosent. Ni millioner venezuelanere har flyktet, forteller hun.
– Dette er ikke statistikk, det er åpne sår.
Likevel avslutter hun morens tale med håp. Gjennom datteren forteller Machado om kjære som vil komme hjem.
– Vi vil se våre studenter diskutere ideer med lidenskap, uten frykt. Med stemmer som endelig kan heves i frihet. Vi vil klemme hverandre igjen. Forelske oss igjen, sa hun.
– Maria Corina Machado og den venezuelanske opposisjon har tent en flamme som ingen tortur, ingen løgn og ingen frykt kan slukke. Det sier Frydnes.