Mange flykter fra Iran og Israel
Flere land prøver å hente sine egne ut.

Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
Folk forlater Israel og Iran. I flere dager har landene angrepet hverandre. Nå prøver andre land å hente hjem sine statsborgere. Blant dem er Polen og Tyskland. Også Kina og Russland forsøker å få sine folk ut.

Flere hundre personer skal være drept i krigen så langt. De fleste er drept i Iran. Mandag ble flere personer drept da Israel angrep en TV-stasjon. Tirsdag sa Iran at de hadde truffet flere mål i Tel Aviv i Israel.
USA er Israels partner. De hevder at de ikke har noe med krigen å gjøre per nå. Men USA forhandlet med Iran da Israel gikk til angrep. USA vil ha en avtale om Irans atomprogram. Flere frykter at Iran skal utvikle atomvåpen.
President Donald Trump bar nylig folk om å komme seg ut av Teheran i Iran.
– Kom dere ut nå, sa Trump.
Også Israels leder ber folk om å dra.
Og det er det mange som gjør. Det skal være lange køer i trafikken.
– Jeg har lest at Israel har bestemt seg for å angripe hele byen. Først var det spesifikke mål, men nå er det overalt. Jeg er så bekymret, sier en kvinne til avisa VG.
Verden har fryktet en krig mellom Iran og Israel. Du kan lese mer om bakgrunnen her.