Les ukens e-avis
Ukens avis kommer ut på onsdager. Du kan lese den på datamaskin, mobil eller nettbrett.
Les e-avisenDen sørafrikanske juristen Navanethem "Navi" Pillay har jobbet mot folkemord og diskriminering. Nå får hun verdens viktigste pris for arbeidet.
I dag fikk vi vite hvem som vinner Nobels fredspris for 2026. Nobelkomiteen i Norge presenterte årets vinner klokka 11 fredag.
Årets vinner er Navanethem "Navi" Pillay.
Lederen av Nobelkomiteen er Jørgen Watne Frydnes. Han beskriver henne som en person med usedvanlig mot.
– Årets vinner har bidratt til at krigsforbrytelser, forbrytelser mot menneskeheten og folkemord straffeforfølges, sier han.
Navi Pillay er jurist og dommer. Hun har jobbet med mange viktige saker. I dag er hun dommer i Den internasjonale domstolen.
Hun var advokat under apartheid i Sør-Afrika, der hun kommer fra. Apartheid er navnet på diskrimineringen av fargede personer i landet.
Pillay jobbet da med Nelson Mandela. Han har også vunnet Nobels fredspris.
Hun har jobbet som dommer i saken om folkemord i Rwanda. Hun var også blant dommerne som dømte at Israel begår folkemord i Gaza.
– Navi Pillay har stilt stater og statsledere til ansvar. Hun har brakt håp til ofre for vold og konflikt. Det sier Watne Frydnes.
I dag jobber hun med saken der landet Myanmar er anklaget for folkemord.
Saken blir oppdatert