Nordmenn og andre på vei til Gaza med nødhjelp

Israel har stoppet flere av båtene.

Bildet viser at israelske soldater går om bord i en båt som er på vei mot Gaza med nødhjelp. Foto: Global Sumud Flottila via AP / NTB
NÆR GAZA: Båtene nærmer seg Gaza. Her blir en av dem stoppet av Israel.
Publisert Sist oppdatert

En gruppe med båter er på vei mot Gaza. De har med seg nødhjelp til palestinerne. Israel har stoppet flere av dem.

Nordmenn i båtene

Flere nordmenn er om bord i båtene. Onsdag kveld jobbet Utenriksdepartementet (UD) med å få oversikt.

– Vi er kjent med at det skal være flere norske borgere om bord på noen av disse båtene. Vi jobber nå med å få oversikt over hvilke borgere som er berørt og deres situasjon.

Det skriver Mathias Rongved ved UD til NTB. 

Israel sier at de vil sende folk i båtene til Europa. De vil ikke slippe inn båter til et område der det er krig.

– Vi forventer at Israel behandler norske borgere på disse båtene i tråd med folkeretten, sier Rongved.

– Mistet all kontakt

Natt til torsdag hadde soldater fra Israel gått om bord i enda en båt. Det sier de som har arrangert reisen.

– Eline Norli fra Trondheim er en av våre norske deltakere som var om bord. Nå har vi mistet all kontakt og kommunikasjon med Eline og resten av båten, skriver Susan Abdallah til NTB. Hun er talsperson.

Avisa VG hadde kontakt med Eline før soldatene tok over båten.

– Det kommer en båt i full fart opp mot oss, sa hun. Eline sa også at de hadde kastet over bord alt som kunne se ut som våpen.

Rundt 45 båter har vært med i gruppa, ifølge VG. I disse var det folk fra over 40 land.

Også norske Obaida Farraj, Sunniva Andersen og Samuel Rostøl var om bord i andre båter. Disse har soldater også gått om bord i. 

– Familien er informert. De krever sammen med oss at norske myndigheter samarbeider med andre land. De må legge press på Israel for å slippe nordmennene fri, sier Abdallah.