Verden

Onsdag møter han Trump

Natos sjef Jens Stoltenberg skal møte USAs president Donald Trump.

MØTE: Natos sjef Jens Stoltenberg møter USAs president Donald Trump.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg ser frem til å møte Trump, sier Jens Stoltenberg.

Han er sjef for forsvars-samarbeidet Nato. USAs president Donald Trump har sagt at NATO er gammeldags. Han vil også at de andre landene i samarbeidet skal bidra mer. Han syns USA gjør for mye i forhold til de andre.

Onsdag møtes Trump og Stoltenberg i Det hvite hus i Washington DC. Nato-landenes bidrag blir et av de viktigste temaene på møtet.

– Vi skal snakke om hvordan landene kan bidra mer likt. Og hvordan Nato kan bidra i kampen mot terror, sier Stoltenberg til NTB.

Tiden vi lever i er usikker for verden, mener Stoltenberg. Det er konflikter flere steder. Land er uenige.

– Da er det ekstra viktig med et samarbeid som Nato, sier han til kanalen NRK.

Trump sa tidligere at han ikke vil love å støtte Nato. Men nå er Stoltenberg sikker på at han vil støtte samarbeidet.

– Vi i Europa har allerede begynt å bidra mer. Vi bruker mer på forsvar enn før, sier han til NRK.

Trump og Stoltenberg vil også snakke om krigen i Syria. Og om USAs og Natos forhold til Russland. De møtes klokken 21 i kveld, norsk tid.

Jens Stoltenberg begynte som sjef i Nato høsten 2014. Han var Norges statsminister før Erna Solberg.