Verden
Rettssak mot French i januar
Kongo bruker ikke lang tid på å få en ny drapssak mot Joshua French for retten. Rettssaken starter allerede 7. januar.

Joshua French er tiltalt for å ha drept kameraten og medfangen Tjostolv Moland. De to ble dømt til døden for drapet på sjåføren sin i Kongo. Det skjedde i 2009.
Rettssaken mot Joshua French starter 7. januar, opplyser kilder i Kongo til kanalen TV 2.
Saken er ventet å vare i tre dager.
Utenriksminister Børge Brende sier situasjonen er svært alvorlig for Joshua French.
– Det virker som om rettssaken nå skal settes i gang. Det er på grunn av en tiltale som vi stiller oss helt uforstående til, sier Brende.
– Vi kan foreløpig ikke bekrefte noe tidspunkt for når rettssaken vil starte, sier underdirektør Frode O. Andersen i Utenriksdepartementet til NTB søndag kveld.
Det er den militære påtalemyndigheten i Kongo som har etterforsket saken. De har sagt at en rettssak mot French trolig vil komme i løpet av januar. Kaptein Serge Kabando har tidligere til avisa Dagbladet snakket om 7. januar som en dato de ønsket å få opp saken. Saken vil trolig bli ført inne i Ndolo-fengselet. Det er der hvor Joshua French soner straffen sin.
Kabando sa mandag denne uken at han har hundre saker liggende i kø. Men han mente at saken mot French må behandles raskt-. Det er siden French ikke er fra Kongo.
– Denne saken er prioritert. Hadde den ikke vært prioritert, ville den ikke blitt gjennomført før i 2015, sa Kabando.
Tidligere har også 14. januar og 21. januar vært nevnt.
Utenriksdepartementets spesial-utsending Kai Eide har vært i Kongo en ukes tid. Han reiste fredag. Eide har besøkt French i Ndolo-fengselet hver dag mens han har vært i landet.
French soner i dag en dødsdom for medvirkning til drapet som Moland skal ha gjort. Han ble også dømt for spionasje, ulovlig våpenbesittelse, ran og kriminelt forbund.
Joshua French anklages han for å ha dopet ned og drept vennen Tjostolv Moland i fengselet. Han ble funnet død på fengselscella si i Kongo 18. august. Etterforskere fra den norske spesialeneheten Kripos undersøkte drapet. De mente at Moland tok sitt eget liv.