Stor brann på utested i Sveits:
Rundt 100 er kritisk skadd
Rundt 40 personer er døde etter en brann på et utested i Sveits. Mange er skadet, og politiet jobber fortsatt med å finne ut av hva som skjedde.
Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
Natt til 1. januar begynte det å brenne på et utested i Sveits. Brannen skjedde i alpebyen Crans Montana. Utestedet heter Le Constellation.
Mange døde og skadet
- Mange av de døde og skadde er turister fra utlandet.
- De fleste skadde er unge mellom 16 og 26 år.
- Mange av dem er alvorlig skadd.
Rundt 47 personer er døde, ifølge Italias utenriksminister. Han sier at han har hatt tett kontakt med de som styrer Sveits. Sveits har oppgitt et dødstall på rundt 40.
Politiet vet ennå ikke nøyaktig hvor mange som var inne på utestedet. Det er også uklart hvor mange som er savnet.
Fredag ble det sagt at rundt 100 personer er kritisk skadd, og at de tror det kan bli verre. Det første navnet på de døde er også publisert. Han het Emanuele Galeppini på 17 år. Han var et golftalent.
Guy Parmelin besøkte byen torsdag. Han er presidenten i Sveits.
– Brannen er en av de verste tragediene landet vårt noen gang har opplevd. Det sier han til nyhetsbyrået Reuters.
Kaos og panikk
Vitner sier folk hadde panikk da de så brannen. Folk prøvde å knuse vinduer for å komme seg ut.
Andre løp ut på gaten med brannskader.
Brannen startet 01.30. Politiet vet ikke hva som startet brannen.
Noen vitner sier det kan skyldes sterneskudd på champagneflasker. Dette blir nå undersøkt.
Politiet sier det kan ta lang tid å finne ut hvem som døde. Det kan ta dager eller uker.
Skadde behandles i flere land
Sykehusene i området ble raskt fulle. Mange skadde er sendt til andre deler av Sveits og til naboland.
Frankrikes president Emmanuel Macron sier at noen behandles i Frankrike. Italias utenriksminister Antonio Tajani sier at rundt 15 italienere ble skadet.
– Vi har foreløpig ikke hørt noe om at det er nordmenn involvert. Det sier Ane Lund til NRK. Hun er kommunikasjonsrådgiver hos Utenriksdepartementet.
Hva skjer videre?
-
Politiet fortsetter etterforskningen.
-
Ofrene skal identifiseres.
-
Familiene skal få mer informasjon.
Kilder: Nyhetsbyrået NTB og NRK.