Russisk diesel på vei til USA

USA og Russland har laget en avtale. Russland skal sende store mengder diesel til USA. Avtalen får kritikk fra Ukraina og mange land i Europa.

Bildet av høye priser på bensin i USA. Noen har puttet et klistremerke ved siden av prisene. Klistremerket viser Donald Trump som sier 'I did that' (Jeg gjorde dette).
DYRT: Prisene på diesel og bensin er høye i USA. Dette skyldes krigene i Midtøsten og Ukraina.
Publisert

Torsdag er et russisk tankskip på vei til USA. Skipet har med seg 300 000 tonn diesel.

USAs president Donald Trump har laget en avtale med Russlands president Vladimir Putin. Avtalen går ut på at Russland skal sende diesel til USA.

Krigene i Midtøsten og Ukraina har gjort diesel dyrere i hele verden.

Trump sier at dieselen ikke skal brukes i USA, men selges videre til andre land.

– Dieselavtalen er ikke ment for oss. Dieselen skal sendes ut på markedet i hele verden, som sliter med høye priser, sier Trump.

Ukraina og flere europeiske land er negative til avtalen. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sier avtalen er «en gave» til Putin. Mange land i Europa handler ikke med Russland på grunn av krigen i Ukraina. 

USA har innført sanksjoner mot Russland på grunn av krigen i Ukraina. Sanksjoner kan bety at et land slutter å handle eller handler mindre med et annet land for å presse landet til å endre det de gjør.

USA sine sanskjoner mot å kjøpe russisk diesel er satt på pause frem til april 2027. Det sier departementet for finans i USA.

I november skal Russland sende enda mer diesel til USA. Først 500 000 tonn og så én million tonn, ifølge Trump.