Verden

Tre land vil ut av afrikansk fellesskap

Militæret kuppet makta i tre land i Afrika. Nå sliter de med samarbeidet med andre naboland.

Søndag kunngjorde Niger, Mali og Burkina Faso forlater den vestafrikanske samarbeidsorganisasjonen Ecowas. Bildet er fra 17. august i fjor da de tre landene i tillegg til Tsjad og Guinea holdt et ekstraordinært møte. Arkivfoto: Richard Eshun Nanaresh / AP / NTB
VEST-AFRIKA: Organisasjonen Ecowas samlet sommeren 2023. Nå vil tre land melde seg ut av fellesskapet.
Publisert Sist oppdatert

Ecowas er et fellesskap for stater i Vest-Afrika. Samarbeidet er både økonomisk og politisk. 12 land er med. Nå har tre land bestemt seg for å trekke seg ut. Det gjelder Niger, Mali og Burkina Faso. Det skriver nyhetsbyrået NTB.

– De tre landene har ikke tenkt på følgene dette vil ha for folk, sier Omar Touray. Han er president for Ecowas.

De tre nabolandene er styrt av militær-juntaer. Det har ført til at Ecowas har straffet landene. Organisasjonen har blokkert grensene deres. Landene har blitt kuttet ut av viktig handel. Det skriver avisa The New York Times.

For å lese saken må du være abonnent

Get instant access to all content

3 måneder

215,-

KJØP

6 måneder

395,-

KJØP

12 måneder

738,-

KJØP