USA vil bruke europeiske baser til krig

USAs president truer Spania med straff om de ikke lar USA bruke basene deres. 

Bildet viser Spanias statsminister Pedro Sánchez.
NEKTER: Pedro Sánchez vil ikke la USA bruke spanske baser.
Publisert

28. februar gikk USA og Israel til angrep på Iran. Siden har Iran sendt droner og raketter mot flere andre land i Midtøsten. Flere amerikanske baser har blitt angrepet. 

Europa har også flere baser i land i Midtøsten. Europa er ikke med i krigen. 

Likevel vil USA at flere land i Europa skal gi dem lov til å bruke basene deres. 

Basen på Kypros

Storbrittania og Frankrike har godkjent at USA kan bruke noen av basene deres, men kun til forsvar. Frankrike har kun godkjent at amerikanske fly lander der. Det skriver nyhetsbyrået NTB.  

– USA har bedt om å få bruke britiske baser forsvars. Det skrev Keir Starmer på sosiale medier. Han er statsminister i Storbritannia. 

– Vi har tatt bestemt oss for å akseptere denne forespørselen. Det er for å forhindre Iran fra å skyte raketter på tvers av regionen. 

Men bare timer etter Storbritannia ga USA lov til å bruke basen på Kypros, ble basen angrepet. Det er usikkert om basen faktisk var målet, eller om raketten hadde havnet ut av kurs, på vei mot Israel.

Starmer er fortsatt klar på at Storbritannia ikke skal delta i angrep mot Iran. Det er USA sin president Donald Trump skuffet over. 

Men det er noen Trump er enda mer skuffet over. 

Krangler med Spania

Spania har nektet USA å bruke deres baser i det hele tatt.

– Den spanske regjeringens posisjon kan oppsummeres med fire ord: «No a la guerra».

Det sa Pedro Sánchez til Trumps forespørsel. Sánchez er statsminister i Spania. De fire ordene hans betyr «Nei til krig». 

Siden har USA truet med å stoppe all handel med Spania. Også det svarer Sánchez på. 

– Vi kommer ikke til å være medskyldige i noe som skader verden og er motsatt av våre verdier og interesser, kun fordi vi er redde for straff. Det svarer Sánchez. 

EU støtter avgjørelsen fra Sánchez of Spania, ifølge NTB.