Verden
– Vi har skutt ned et passasjerfly
Russiske separatister skjøt ned flyet torsdag, mener Ukraina. Flere lydopptak skal bevise dette.
Torsdag ettermiddag ble et passasjerfly skutt ned ved Ukraina. Alle de 295 personene i flyet døde. Tre lydopptak ble offentliggjort av ukrainske sikkerhets-styrker. Det skal være russiske separatister som snakker. De snakker om at de skjøt ned et fly med passasjerer, ifølge nrk.no. Trolig er det flyet MH17. Det var på vei fra Amsterdam til Kuala Lumpur.
LES MER HER: Skjøt ned passasjerfly
I en samtale snakker en mann som heter Igor Bezler. Han skal være oberstløytnant i den russiske hæren. Han er en del av gruppen med russiske opprørere øst i Ukraina. Han ringer den russiske hærens hovedkvarter. Først varsler han om at de har skutt ned et fly.
– Vi er på vei for å undersøke flyet og ta bilder.
– Det var helt klart et passasjerfly.
Det er avisene Berlingske Tidende og New York som først skrev om opptakene.
I et annet opptak snakker to av opprørerne.
– Flyet falt fra hverandre i lufta, sier mannen. Hal kalles «Major».
Han forteller at de har funnet en død vanlig person.
– Det er vrakrester, flyseter og kropper, sier han.
Et tredje opptak snakker de om at det er mange lik av kvinner og barn der. Og at flyet falt ned i nærheten av Grabove.
Fredag jobbet folk i området med redningsarbeidet. Gruvearbeidere gjennomsøker åkre og enger. De leter etter kropper og kroppsdeler. Øyenvitner har sagt at organer og kroppsdeler regnet fra himmelen. Alle steder merkes med stenger med hvite tøyfiller. Så hentes kroppene ut én etter en.
Så langt er 181 personer funnet døde av ukrainske letemannskaper. Det opplyser Andriij Sybiha fra det ukrainske utenriksdepartementet, skriver nyhetsbyrået NTB.
Flyet styrtet torsdag ved landsbyen Grabovo. Den ligger i nærheten av Donetsk. Det er omtrent 40 kilometer fra grensa til Russland.