Tema

Dette må du huske i fjellet

Det finnes egne regler for turer i fjellet. Nå er de gamle fjellvett-reglene endret på.

Du skal ha respekt for fjellet. Dette er noe norske folk lærer seg tidlig. Vi har blant annet lært at «det er ingen skam å snu». Og det skal vi fortsette å lære oss.

På 1950-tallet ble det laget egne regler for å vandre i fjellet. Men de er ikke blitt særlig endret siden da.

Klimaet endrer seg, og vi har flere hjelpemidler enn før. Nå er det tid for å lære seg nye og oppdaterte fjellvett-regler.

Flere ulykker i påsken 1950 gjorde at Røde Kors og Den Norske Turistforening laget en brosjyre. Folk kunne finne ni fjellvett-regler i denne brosjyren.

Mandag kom de nye reglene. Der har også skredvarsel og digitale hjelpemidler fått plass. Det advares heller ikke mot å gå alene, slik som før.

– Særlig dette med skred var ikke tydelig nok i de gamle reglene, sier generalsekretær Åsne Havnelid i Røde Kors.

En helt ny regel er kommet på plass. «Tilpass turen etter evne og forhold».

Her er de nye fjellvett-reglene:

1. Planlegg turen og meld fra hvor du går.

2. Tilpass turen etter evne og forhold.

3. Ta hensyn til vær- og skredvarsel.

4. Vær forberedt på uvær og kulde, selv på korte turer.

5. Ta med nødvendig utstyr for å kunne hjelpe deg selv og andre.

6. Ta trygge veivalg. Gjenkjenn skredfarlig terreng og usikker is.

7. Bruk kart og kompass, vit alltid hvor du er.

8. Vend i tide, det er ingen skam å snu.

9. Spar på kreftene, og søk ly om nødvendig.

Slik var de gamle fjellvett-reglene:

1. Legg ikke ut på langtur uten trening.

2. Meld fra hvor du går.

3. Vis respekt for været og værmeldingene.

4. Vær rustet mot uvær og kulde selv på korte turer. Ha alltid med ryggsekk og det utstyret fjellet krever.

5. Lytt til erfarne fjellfolk.

6. Bruk kart og kompass.

7. Gå ikke alene.

8. Vend i tide – det er ingen skam å snu.

9. Spar på kreftene og grav deg inn i snøen om nødvendig.