Norge
Innrømmet drap på fostermoren
Mandag kveld innrømmet en 35 år gammel mann å ha drept sin fostermor. Hun ble funnet død i Tvedestrand i Aust-Agder søndag.

En 35 år gammel mann ble mandag siktet for å ha drept sin egen fostermor. Mandag kveld innrømmet mannen å ha drept henne. Men har har ikke tatt stilling til om han har straffskyld. Det skriver nyhetsbyrået NTB.
– Han innrømmer det som har skjedd, altså at han har gjort noe. Men jeg ønsker ikke å kommentere straffskyld. Årsaken er at han har hatt psykiske problemer. Det sier 35-åringens advokat Stian Kristensen til NTB.
Også en 18-åring var siktet etter drapet på en 57 år gammel kvinne. Drapet skjedde i Tvedestrand i Aust-Agder søndag. Politiet avhørte mandag de to siktede. Kvinnen ble trolig slått i hjel med en stump ting. Det skriver avisa Fædrelandsvennen.
LES MER HER: To menn pågrepet etter drap
18-åringen fra Tvedestrand er siktet for å ha hjulpet til under drapet. Han har heller ikke tatt noen stilling til siktelsen. Politiet mener begge var i leiligheten da drapet skjedde.
– Han har vært i avhør. Han har gitt en forklaring på hva som har skjedd. Men han ønsker ennå ikke å ta stilling til om han har straffskyld eller ikke. Det sier politiadvokat Geir Magne Søfteland i Agder politidistrikt til NTB.
35-åringen er tidligere dømt for tyveri, trusler og kriminalitet med narkotika. Det skriver avisa VG. Han skal ha slitt med store psykiske problemer siden oppveksten.
Også 18-åringen skal ifølge advokat Ole Devold ha psykiske problemer.
– Vi har bedt om at han blir sjekket av lege. Slik kan vi få vurdert om han bør få psykiatrisk behandling. Det er i stedet for varetekts-fengsling. Han er veldig lei seg over det som har skjedd. Han har nettopp fylt 18 år, så han er også ganske ung, sier Devold.
Begge to skal nå sjekkes. Hensikten er å finne ut om de kan straffes for drapet. Det bekrefter politiadvokat Søfteland til NTB.
De to siktede skal kjenne hverandre fra før. De ble pågrepet rundt midnatt søndag. Det skjedde uten dramatikk.
Den døde blir obdusert. Politiet sier at de får svarene fra obduksjonen tirsdag.
Saken startet med at politiet fikk melding om en liten brann klokka 19.34 søndag. Det var i et hus ved Holt Camping. Det ligger rundt tre kilometer fra Tvedestrand sentrum. Brannalarmen hadde gått fordi noen brød hadde svidd seg.
Politiet rykket ut. Da fant de kvinnen død i leiligheten. Politiet vil ikke si noe om hvorfor eller hvordan hun ble drept. De siktede ble ikke pågrepet på eller rundt stedet hvor drapet skjedde.
Politiet sier at det ikke andre mistenkte enn de to som er pågrepet. Politiet mener de har funnet ut hva som har skjedd, og hvorfor. Men de vil ikke fortelle noen detaljer.
Politiet har funnet spor og bevis på stedet for drapet. De har også sikret seg film fra overvåkings-kameraene på campingplassen.