Norge
Pasienter ble levert feil 705 ganger i fjor
Pasienter som skal flyttes, kommer ikke alltid dit de skal. I fjor ble 750 pasienter levert til feil sted.

Norge — Det viser en oversikt. Avisa VG har fått laget oversikten hos Pasientreiser OUS. Normalt har de 900.000 oppdrag i året med transport av pasienter. De foregår i Oslo, Akershus og Glåmdalen.
I 2022 var det problemer med 7.000 av transportene. De fleste gjaldt forsinkelser. Men 705 ganger ble pasienter levert til feil sted. I 659 av oppdragene var feilen hos de som bestilte oppdraget. I 46 tilfeller var det taxiselskapets feil.
I desember i fjor ble en eldre, dement kvinne funnet død ute. Hun ble kjørt fra Diakonhjemmet sykehus til Lilleborg helsehus i Oslo. Taxisjåføren sier at han etterlot henne inne på avdelingen. Han fant ingen ansatte på helsehuset. Kvinnen måtte ikke overlates til seg selv. Men det hadde taxisjåføren ikke fått beskjed om.