Norge

To skytinger på åpen gate i Oslo søndag

Det ble avfyrt skudd på åpen gate to steder i Oslo på søndag. Ingen er pågrepet ennå.

Flere skudd ble avfyrt mot en person i Oslo på søndag. Det skjedde ved kjøpesenteret Arkaden i Karl Johans gate. Det meldte politiet klokka 21.24.

En eller flere mistenkte løp fra stedet.

– Fornærmede er ikke skadd. Vi har sperret av åstedet. Vi søker etter en eller flere gjerningspersoner, skrev politiet i Oslo på X/Twitter.

En person ble trolig truffet i beinet, sa Anders Rønning i politiet. Noen skal ha skutt i bakken rett ved fornærmede. Kulen har så truffet personen sin sko. Det opplyser Gjermund Stokkli i en pressemelding. Han er operasjonsleder.

Ingen hadde blitt pågrepet mandag morgen.

– Folk føler seg naturlig nok utrygge når det er skyting på åpen gate. Det skjedde på Karl Johan en dag der mange har vært i byen for å handle julegaver, sier Eirik Lae Solberg til avisa VG. Han er byrådsleder.

Politiet jobber hardt for å pågripe dem som står bak, sier han.

– Det er fortsatt trygt å ferdes i Oslo. Men dette er en bekymringsfull utvikling.

Tre timer tidligere ble det også avfyrt skudd. Lenger nord i byen var det konfrontasjon mellom to personer. Det skjedde ved Sinsen kulturhus.