Tiendeklassinger og elever på videregående skole har mye mer fravær enn før. Det viser tall fra Utdanningsdirektoratet (Udir).
– Jeg tror det er noen som ikke orker å gå på skolen. Som ikke er helt syke, egentlig, sier Peter Angelskår til NRK Radio sitt program Nyhetsmorgen. Han er tiendeklassing ved Danielsen ungdomsskole på Frekhaug.
Finnmark, Vestfold og Østfold har de elevene med flest fraværsdager blant tiendeklassinger. Elvene har rundt 15 dager og 13 timer fravær. Dette er gjennomsnittet.
På videregående har hver sjette elev mer enn 50 timer fravær.
Alvorlig for læring
Morten Anstorp Rosenkvist er direktør for Udir. Han sier at dette er veldig alvorlig.
– Elevene går glipp av både læring og det sosiale når de er borte, sier han til Aftenposten.
Jo eldre elvene er, desto mer fravær har de. Dagsfraværet har også økt mye.
Rosenkvist tror fraværet kan ha flere årsaker. Blant dem er lite trivsel og mer mobbing. Han nevner også læringsresultater.
– Elevene må følges opp bedre, sier han.
---
Hva sier rapporten?
- Jenter har en dag mer fravær enn guttene. Dette gjelder både tiendeklassinger og elever på videregående skoler.
- Finnmark, Vestfold og Østfold har flest fraværsdager blant tiendeklassingene. Gjennomsnittet ligger på rundt 15 dager og 13 timer.
- Asker og Bergen har elevene med mest dagfravær. Bærum og Oslo har elevene med mest timefravær.
---
Flere land har samme problem
Problemet med fravær gjelder også andre land enn Norge.
Blant dem er USA, Danmark, Storbritannia og Australia. Mye av problemene kom etter pandemien, ifølge flere av landene.
– Dette er tilfelle flere steder og vi ser og hører at dette er en del av en internasjonal trend. Det forteller Kari Nessa Nordtun til Nyhetsmorgen. Hun er kunnskapsminister.
Hun sier det er viktig at vi gjør noen tiltak for å endre trenden. Hun sier at regjeringen har foreslått å gi 45 millioner kroner til skolene. Disse pengene skal brukes på å følge opp elever som sliter.
Nordtun skulle ønske det var mer penger, men hun sier kommunene må prioritere.