Blir det dyrere å bli norsk?

Senterpartiet vil at det skal koste 10 000 kroner å søke om norsk statsborgerskap.

Rødt norsk pass med gullskrift liggende på et lyst trebord
NORSK PASS: Senterpartiet vil øke prisen for å søke om norsk statsborgerskap.
Publisert Sist oppdatert

Fredag starter forhandlingene om statsbudsjettet for neste år. Innvandring og flyktninger er blant temaene.

Senterpartiet (Sp) ønsker å øke prisen for å søke om norsk statsborgerskap til 10 000 kroner. Det skriver avisen Klassekampen. 

– Vi ønsker at innvandringspolitikken skal være stram, sier Bjørn Arild Gram til Klassekampen. Han er nesteleder i Sp.

Kontrollert innvandring er viktig for oss alle. Slik kan vi ta være på velferden i Norge, fortsetter han.

Partiet mener at 10 000 kroner er en pris som passer. Det er en økning med 54 prosent. I dag koster det 6 500 kroner for å søke om norsk statsborgerskap.

I tillegg må du bestå prøver i norsk og samfunnskunnskap for å kunne søke. Disse koster mellom 300 og 1 800 kroner per forsøk.

35 000 mennesker fikk norsk statsborgerskap i 2025. Det er 28 prosent mer enn året før, viser tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB). De fleste kom fra Europa, Asia og Afrika.

Totalt har nesten 260 000 personer fått norsk statsborgerskap fra 2016 til 2025.

Andre kilder: Nettavisen.