Ett spørsmål fra norske Helle skaper debatt i India

Hvem er Helle Lyng Svendsen, Indias mest omtalte norske journalist på sosiale medier?

En kvinne står med armene i kors i en gate med bygninger på begge sider.
EN PLIKT: – Hvis vi som sitter i Norge ikke kan stille spørsmålet, hvem skal da gjøre det? sier Helle Lyng Svendsen.
Publisert Sist oppdatert

Indias statsminister Narendra Modi er i Norge. Han besøker landet i to dager. Men på sosiale medier handlet debatten om noe annet.

Modi er kjent for å ikke svare på spørsmål fra pressen. En norsk journalist, Helle Lyng Svendsen fra Dagsavisen i Oslo, bestemte seg for å spørre ham likevel.

En vanlig arbeidsdag som ikke var det lenger

IKKE AGENT: Helle sitter på arbeidsplassen sin i Dagsavisen på kontoret i Oslo.

Tenk deg at du gjør jobben din. Du går hjem. Neste dag søker tusenvis av fremmede etter hjemadressen din.

De deler mobilnummeret ditt på sosiale medier. De vil vite hvem du er. Det skjedde med Helle Lyng Svendsen, også kalt Helle Lyng i sosiale medier.

Hva skjedde egentlig?

På mandag 18. mai holdt Norges statsminister Jonas Gahr Støre og Indias statsminister Narendra Modi en felles pressekonferanse i Oslo.

Helle var til stede, og hun var forberedt på å stille spørsmål. Men det ble raskt klart at Modi ikke var åpen for å svare pressen. Han snakket selv på morsmålet og gikk raskt mot utgangen.

Det var da Helle ropte:

– Statsminister Modi, hvorfor tar du ikke spørsmål fra verdens frieste presse?

Videoen som spredte seg raskt

Helle la ut en 16 sekunders video på X, tidligere Twitter. Hun skrev:

– Indias statsminister Narendra Modi ville ikke svare på spørsmålet mitt. Det forventet jeg heller ikke. Norge er nummer én på verdens pressefrihetsindeks. India er på plass 157, sammen med Palestina, Emiratene og Cuba. Det er vår jobb å stille spørsmål til makten vi i Norge samarbeider med.

Innlegget ble raskt delt av tusenvis av mennesker i India. Det startet en stor debatt om pressefrihet.

Trollene kom

Kort tid etter X-posten startet angrepene. Folk spekulerte i om Helle var en betalt agent for Kina eller Pakistan. De kom med trusler og ubehagelige meldinger.

– Det er Dagsavisen som betaler for journalistikken min. Ikke Kina. Ikke Pakistan. Jeg er fast ansatt i Dagsavisen. Den lønnen betaler regningene mine. Jeg har ingen tilknytning til Pakistan eller den kinesiske regjeringen, sier Helle til Klar Tale.

Støre tok spørsmålene, Modi gikk

Etter at Modi gikk fra pressekonferansen svarte Støre på spørsmål fra både norske og indiske journalister.

– I Norge er pressen den fjerde statsmakten. Støre vet det. Han har respekt for det. Han kunne ikke bare gå, sier Helle.

En merkelig pressekonferanse

Samme dag holdt den indiske ambassaden en egen pressekonferanse i Oslo. Helle møtte opp. Igjen stilte hun spørsmål om menneskerettigheter og pressefrihet i India.

Den indiske diplomaten Sibbi George reagerte sterkt.

– Det var et merkelig oppsett for oss som norske journalister. Jeg stilte kritiske spørsmål. Han ble tydelig urolig. Han svarte med å snakke om indiske koronavaksiner, yoga og Mahatma Gandhi. Jeg ba ham svare på spørsmålet. Da sa han at jeg kastet bort tiden hans, forteller Helle.

Hun forstår at det ikke er normalt i India.

– Denne opplevelsen forteller oss mye om hvilken situasjon indiske journalister er i, sier hun.

Hvis vi ikke kan stille spørsmålet, hvem skal da gjøre det?

For Helle er det ikke et valg å stille spørsmål. Det er en plikt som journalist.

– Jeg gjør dette fra en veldig privilegert posisjon. Ingen kan arrestere meg i Norge for å stille spørsmål. Ingen vil forhåpentligvis drepe meg. Jeg vil ikke møte noen konsekvenser fra myndighetene. Det skjer ikke i Norge.

– Vi er på topp på pressefrihetsindeksen. Hvis vi som sitter i Norge ikke tør å stå opp for ytringsfrihet – hvis vi ikke kan stille spørsmålet med alle disse privilegiene – hvem skal da gjøre det? sier Helle Lyng.

Indias opposisjonsleder Rahul Gandhi svarte Helle direkte på X. Helle har allerede bedt om et intervju med ham. Nå venter hun på svar.