Les ukens e-avis
Ukens avis kommer ut på onsdager. Du kan lese den på datamaskin, mobil eller nettbrett.
Les e-avisenHistorisk:
Fredag åpner kong Haakon Stortinget for første gang som konge. Det er den eneste dagen i året når alle med makt i Norge samles i samme rom.
Fredag klokka 13.00 åpner kong Haakon Stortinget. Det er første gang han gjøre det som konge. Dagen kalles Stortingets høytidelige åpning.
Det er den eneste dagen hvor alle de med makt i Norge samles. Det er Stortinget selv, regjeringen og dommere fra Høyesterett. Det er disse tre som har makten i Norge.
Det er viktig å vise de ulike rollene og hvordan makten er delt. De høytidelige ritualene skal minne politikerne på at jobben de gjør for folket er viktig, sier Kyrre Grimstad. Han er Stortingets direktør.
Kongen kommer som regel til Stortinget bare én dag i året. Det skjer i begynnelsen av oktober. Hans oppgave er å åpne et nytt arbeidsår for politikerne.
Under åpningen skal kongen lese «trontalen». Talen forteller om tilstanden til Norge og hva regjeringen vil gjøre det neste året.
Statsministeren gir talen til kongen under seremonien. Det er regjeringen som har skrevet den.
Sju politikere fra Stortinget følger kongen hele tiden mens han er der. Dette kalles en deputasjon.
– Dette er en tradisjon som går tilbake til 1814. Deputasjonen skulle passe på at kongen ikke blandet seg i jobben til Stortinget, sier Grimstad.
Det er også en streng regel i Grunnloven. Politikere har ikke lov til å snakke om politikk eller diskutere mens kongen er der.
Grimstad vil stå ved et vindu og se når kongen forlater Stortinget. Når kongen står på trappen, går han inn i stortingssalen. Han bukker for presidenten til Stortinget. Det betyr at møtet kan starte.
Kongen kan ikke være i publikum på Stortinget under møter og debatter. Han er den eneste personen i verden som ikke har lov til det.
Reglene og ritualene for denne dagen er gamle. De er nesten like som i 1906. Da åpnet kong Haakon den sjuende sitt første storting.
Nå er det kong Haakon den åttende som skal åpne det 171. storting. Han har gjort det én gang før i 2020. Grunnen var ar kong Harald var syk.
Denne dagen har en festlig stemning. Kongefamilien kjører vanligvis fra Slottet til Stortinget, ofte i en åpen bil.
Slottet har ikke bekreftet om dette vil skje nå på fredag.
Inne på Stortinget rulles det ut en rød løper. De vanlige talerstolene blir flyttet bort. I stedet settes det fram flotte stoler.
Der skulle egentlig Dronning Mette-Marit og kronprinsesse Ingrid Aleksandra ha sittet. Men nå blir det bare kronprinsessen.
Dronningen er for syk til å delta. Det skriver Slottet til NRK fredag morgen. Det skal skyldes problemer med luftveiene. Hun driver fortsatt med rehabilitering etter en operasjon.
Kong Haakon skal sitte på tronstolen som er laget av gull
Åpningen starter kl. 13:00. Du kan følge den på NRK.
Kilde: NTB.