Norge
Norge ikke best på helse
I Norge dør mange av overdose av narkotika. Derfor lever folk lenger enn oss i 12 andre land i verden.

Norge ligger ikke best an på helse blant verdens rikeste land. Sveitserne blir i gjennomsnitt 1,4 år eldre enn oss. Blant land i Europa er det bare Estland som har større problemer enn oss med overdoser av narkotika. Det viser nye tall fra OECD (Organisasjonen for økonomisk samarbeid og utvikling).
– Vi burde ha kommet bedre ut, sa helsedirektør Bjørn Guldvog. Han holdt onsdag sin årlige tale om hvordan det går med helsa i Norge. Han fortalte blant annet at Sveits ligger sju år foran Norge i utviklingen.
– Det er ganske mye i en moderne verden. Norge har alle muligheter til å gjøre det bedre, sa Guldvog ifølge nyhetbyrået NTB.
– På statistikken ligger vi ikke der vi ønsker å være. Stortinget har som mål at vi skal være blant de tre beste i verden på hvor lenge vi lever. I dag ligger vi på 13. plass i verden. Vi er på 10. plass blant OECD-landene, sa Guldvog.
Han synes ikke at utviklingen for helse i Norge er bedre enn i andre land i OECD.
– Utviklingen samlet på helse er ikke mer positiv for Norge enn for gjennomsnittet i OECD-land. Hos oss dør for eksempel ikke færre av kreft, mens det gjør det i OECD. Vi er også det landet i Europa med nest flest registrerte døde av overdoser, bare Estland ligger foran oss. Muligheten for bedring er derfor stor, sier Guldvog.
Helsedirektøren mener vi må bli flinkere til å se på de store tingene som henger sammen, som hvordan du vokser opp, utdanning, lønn, arbeid og fysiske og sosiale miljø.
– Vi må jobbe mer mot tobakk, overvekt og rus, og satse mer på at folk spiser sunnere og på fysisk aktivitet, sa han.