Senker farten på elsparkesykler i Oslo

Antall ulykker på elsparkesykkel har doblet seg. Selskapene som leier ut elsparkesykler gjør nå tiltak. 

Bildet viser to personer som står på en elsparkesykkel. Foto: Jil Yngland / NTB
TILTAK: Nå setter selskapene i gang strengere tiltak for bruk av elsparkesykkel.
Publisert Sist oppdatert

Oslo fikk dobbelt så mange elsparkesykler i april i år. Antallet ble økt fra 8 000 til 16 000 sykler. 

Siden da har det vært dobbelt så mange ulykker med elsparkesykler. Over 1 000 personer har fått behandling på legevakten i Oslo i år. Det skriver avisen VG

Selskapene Voi, Bolt og Ryde leier ut elsparkesykler i Oslo. Nå skal de sette i gang flere tiltak. De håper det kan bidra til færre ulykker.

Dette er noen av tiltakene

  • Elsparkesyklene skal ikke kunne kjøre fortere enn 18 km/t.
  • Før de starter å kjøre, vil alle brukere vil få en påminnelse om å ikke kjøre på fortau.
  • I sesongen for julebord må alle brukere ta en test etter klokken 21. Testen skal vurdere om brukeren har drukket alkohol eller ikke. Testen vises i appen, der du leier elsparkesykkel. Du må bestå testen for å kunne kjøre med elsparkesykkelen. 
  • Grensen for hvor fort du kan kjøre settes ned i noen områder. Det gjelder blant annet på Langkaia, Aker brygge, Stortorvet, Lille Grensen og i Spikersuppa.
  • Brukere som ofte parkerer feil vil få bot. Dersom du parkerer feil flere ganger, vil du bli nektet å leie elsparkesykler. 

– Glad for at vi er enige

Tiltakene kommer etter krav fra byrådet i Oslo. De snakket med selskapene om tiltak i oktober. Byrådet håper at tiltakene vil gjøre det tryggere i trafikken. 

– Jeg er glad for at vi er enige om disse umiddelbare tiltakene, sier Marit Vea i byrådet. 

Trygg Trafikk har ønsket seg slike tiltak lenge. De jobber med sikkerhet i trafikken.

De skulle ønske at tiltakene var enda strengere. De ønsker også høyere aldersgrense og strengere krav til å bruke hjelm. Det sier Christoffer Solstad Steen i Trygg Trafikk.