Hovland endte på tredjeplass

Petter Skipperø
notiser

Viktor Hovland ble nummer tre i golfturneringen US Open. Det er hans beste plassering i denne turneringen noen gang.

US Open er en av de største turneringene i golf. Den ble spilt på banen Oakmont i USA. Banen er kjent for å være vanskelig.

Hovland spilte veldig bra de første dagene. Etter tre runder var han én av bare fire spillere som hadde spilt bedre enn par. Par betyr det antall slag som er vanlig å bruke på en bane.

Siste runde ble spilt i regn. Det gjorde forholdene vanskelig. Hovland startet dårlig, med fire bogeys. En bogey betyr at spilleren bruker ett slag mer enn par. Men han spilte bedre mot slutten, og fikk en birdie på hull 17. En birdie betyr ett slag mindre enn par.

J.J. Spaun vant turneringen. Han var den eneste som klarte å fullføre turneringen under par. Hovland fikk 14,8 millioner kroner for tredjeplassen.