Sport

Dropper dopingsaken mot Kjærgaard

Tidligere proffsyklist Steffen Kjærgaard har innrømmet å ha dopet seg. Men nå dropper Antidoping Norge saken.

Innrømmet doping: Tidligere proffsyklist Steffen Kjærgaard innrømmet å ha dopet seg på en pressekonferanse i fjor høst.
Publisert Sist oppdatert

I fjor høst innrømmet Steffen Kjærgaard at han hadde dopet seg. Dopingen skal ha skjedd mens han syklet på slutten av 1990-tallet og begynnelsen av 2000-tallet. Nå har Antidoping Norge henlagt dopingsaken. Å henlegge en sak betyr at saken blir droppet. Den havner ikke i retten.

Grunnen er at det har gått for lang tid siden forbrytelsen skjedde. Det skriver nyhetsbyrået NTB.

LES MER HER: Norges Cykleforbund anmelder Kjærgaard

Fristen for å gå videre med saker om doping er på åtte år, ifølge lovene til Norges Idrettsforbund. Kjærgaard sluttet etter 2003-sesongen. Det er snart ti år siden.

«Antidoping Norges undersøkelser og samtalene med Kjærgaard har ikke gitt informasjon om at Kjærgaard har brukt doping siden våren 2003», heter det i en pressemelding.

Steffen Kjærgaard måtte slutte som sportssjef i Norges Cykleforbund etter at han hadde innrømmet å ha brukt doping.

LES MER HER: - Har holdt på en mørk løgn

I sin aktive karriere vant Kjærgaard tolv norges-mesterskap (NM) og tre kongepokaler. Han får beholde alle disse titlene.

Kjærgaard syklet i flere år sammen med Lance Armstrong på laget US Postal Service. Armstrong har også innrømmet at han dopet seg. Han har mistet alle seirene sine i rittet Tour de France (Frankrike rundt).