Fotball-VM 2026

Solbakken varsler endringer mot Frankrike

Norge møter favoritten Frankrike fredag kveld. Landslagssjef Ståle Solbakken ventes å gjøre flere endringer på laget etter forrige kamp.

LANDSKAMP: Ståle Solbakken og spillerne under kampen mellom Norge og Senegal tirsdag.
Publisert

Norge vant 3–2 mot Senegal i en tøff kamp i New Jersey. Med denne seieren er Norge klare for 16-delsfinalen. Norge startet med de samme elleve spillerne som mot Irak, og mange av dem fikk kramper.

Landslagssef Ståle Solbakken forteller at belastningen var svært stor mot Senegal. Fem til sju spillere slet med kramper mot slutten av kampen.

– De siste ti minuttene var de lengste ti i livet mitt. Fire spillere hadde krampe, og vi hadde nesten ikke bytter igjen. Vi spilte med ni og ti en periode. For eneste gang i kampen hadde vi ikke kontroll, og det var litt mareritt, sa landslagssjefen da han møtte mediene.

Nå varsler han store endringer før neste kamp mot Frankrike.

– Det blir en del forandringer mot Frankrike. Det handler ikke om at vi ikke vil vinne, men om at det er kort tid mellom kampene, sier Solbakken.

Andre skal få sjansen

Norge er uansett klare for neste runde. Landslagssjefen vet ikke hvem de møter der.

– Jeg har ikke peiling! Men vi er i hvert fall videre, sier Solbakken.

Han sier at mange spillere nå må hvile.

– Nå skal vi slappe av og samle krefter. Andre spillere skal få sjansen i neste kamp, sier han.

Hvilke endringer forventes?

NRKs fotballekspert Kristoffer Løkberg tror det blir mange endringer på laget, skriver Dagbladet.

Løkberg tror stjernespilleren Erling Haaland starter kampen, men at han blir byttet ut tidlig. Han tror også at Oscar Bobb og Andreas Schjelderup får starte denne gangen.

To norske fotballspillere går inn mot en turkis vegg med VM-tekst før kamp i New Jersey.
FOTBALLKAMPEN: Norges Kristian Thorstvedt og Oscar Bobb ankommer New Jersey stadion før kampen mellom Norge og Senegal.

På midtbanen tror han at Patrick Berg, Martin Ødegaard og Sander Berge spiller videre.

Forsvarsspiller Julian Ryerson måtte ut med skade tidlig i kampen. Holmgren Pedersen kom inn, scoret og fikk krampe.

Løkberg tror han starter fredag. Av andre forsvarsspillere kan Østigård komme inn for Heggem, mens Wolfe spiller hvis han er klar. Ajer og Nyland er også aktuelle, og Løkberg mener laget nærmer seg en fast ellever.

To av verdens beste

Fredagens kamp mot Frankrike avgjør hvem som vinner VM-gruppen. Norge må vinne for å ta gruppeseieren. Begge lag står med seks poeng, og det er bare målforskjellen som skiller dem.

Bak legenden Lionel Messi er Haaland og franske Kylian Mbappé verdens aller største målmaskiner. Begge ble toppscorere i hver sin liga, og begge har scoret fire mål så langt i årets VM. Hele verden venter på hvem av dem som avgjør kveldens gigantduell. Norge er helt avhengig av at Haaland vinner spissduellen mot Mbappé for å vinne Frankrike.


Erling Braut Haaland

  • Alder: 25 år

  • Posisjon: Ren spiss

  • Klubblag:  Manchester City

  • Mål i VM 2026: 4 mål

  • VM-mål totalt:  4 mål (1 mesterskap)

  • Landskamper: 52 kamper / 59 mål

  • Største styrke: Fysisk råskap og avslutninger

Erling Haaland i svart Norge-drakt feirer foran en uskarp tribunebakgrunn.

Kylian Mbappé

  • Alder: 27 år

  • Posisjon: Angriper / Ving

  • Klubblag: Real Madrid

  • Mål i VM 2026: 4 mål

  • VM-mål totalt: 16 mål (3 mesterskap)

  • Landskamper: 100 kamper / 60 mål

  • Største styrke: Ekstrem fart og dribleferdigheter


Deschamps borte

Frankrikes landslagstrener Didier Deschamps har mistet moren sin. Han reiser hjem for å være med i begravelsen og vil derfor ikke lede laget før eller under kampen mot Norge.

Assistenttrener Guy Stéphan tar over ansvaret mens Deschamps er borte.

Deschamps ledet Frankrike til VM-gull i 2018 og VM-sølv i 2022. Han skal slutte som landslagssjef etter VM.

Norge møter Frankrike på fredag kl. 21.00. Kampen sendes på NRK1.


Kilder: NTB og Dagbladet