Norge

Hjalp Breivik med utstyr

Flere personer skal ha hjulpet Anders Behring Breivik med å skaffe utstyr til terror-angrepene. Breivik skal ha handlet i land over hele verden.

HJELP: Anders Behring Breivik var mange ganger i utlandet. Der kjøpte han utstyr til terror-angrepene. Men han vil ikke si hvem som hjalp ham.
Publisert Sist oppdatert

Anders Behring Breivik er siktet for bomben i Oslo og skytingen på Utøya 22. juli. Onsdag ble han avhørt på ny. Breivik sier at han reiste til over 20 land i hele verden. Der kjøpte han utstyr. Nordmannen skal ha fått hjelp av flere personer i utlandet, skriver avisa VG.

– Det skal være flere personer som har hjulpet ham med å skaffe utstyret. Det meste av utstyret som ble brukt under terror-angrepene, har han hentet utenfor Norge, sier forsvarer Geir Lippestad.

Men Breivik vil ikke si hvem hjelperne er. Det sier han først hvis han får et nytt system i samfunnet. Da må regjeringen slutte og Breivik bli ny leder.

LES MER HER: Breivik i nye politi-avhør

Forsvareren sier at Breivik ikke viser mye følelser under avhør. Men han vil høre hvordan samfunnet har reagert på angrepene. Den siktede spør også om hvor mange han har skadet. Det vil ikke politiet fortelle ham. Breivik synes det er hardt å sitte alene i fengselet. Men han spør verken etter familien sin eller noen andre, sier Geir Lippestad til avisa VG.

Breivik ble avhørt i ti timer onsdag.

LES MER HER: Sjekker maten til Breivik for gift

100 politimenn jobber med terrorsaken. En egen gruppe i politiet prøver å finne Breiviks kontakter på internett. Men det skal mye til før de høyre-ekstreme bloggerne kan siktes.

Politiadvokat Pål-Fredrik Hjort Kraby sier til avisa Aftenposten at norsk politi får hjelp av politi i utlandet.

LES MER HER: Vil at japanere skal undersøke ham

Breivik likte godt bloggeren «Fjordman». Han har skrevet mye av det «Fjordman» sa. Det står i det 1.500 sider lange manifestet som Breivik la ut på internett. Politiet sier at de vil snakke med bloggeren. Han har sagt til NRK at han vil hjelpe.

200 vitner er avhørt etter bomben i Oslo. Politiet skal snart snakke med de som overlevde på Utøya. De regner med at det til sammen kan bli 700 avhør av vitner.

LES MER HER: Må svare for hvert enkelt drap

Anders Behring Breivik vil bli tiltalt for 77 drap. Han la ut en bombe ved byggene til regjeringen i Oslo. Der døde åtte mennesker. Like etterpå satte han seg i bilen og kjørte til Utøya i Buskerud. På sommerleiren til de unge i Arbeiderpartiet begynte han å skyte. 69 mennesker ble drept.

Breivik har innrømmet at det var han som gjorde angrepene. Men han nekter skyld. Han har skrevet negativt om muslimer. 32-åringen mener at de kan ta over makten i Europa.