Verden
Ikke enige med EU om klimaavtale
EU har lagt fram et forslag til klimaavtale. Det er på et møte i Durban. De andre landene er ikke enige.

Den europeiske union (EU) har foreslått en ny klimaavtale. EU vil at avtalen skal underskrives før 2015. Avtalen ble lagt fram på klimamøtet i byen Durban i Sør-Afrika. Ledere fra 200 land er med på møtet. Men både USA, Kina og flere fattige land er uenige i avtalen. Det skriver nyhetsbyrået NTB.
USA og Kina forurenser mye. De synes EU sine krav i avtalen er for strenge.
Jonathan Pershing deltar på møtet for USA. Han er enig i at noe må gjøres. Men han vil ikke at USA skal skrive under på avtalen.
– Vi vil vite mer om den, sier Pershing.
Flere fattige land i Afrika er også uenige i avtalen. De mener at den er for lite streng. De synes at de rike landene må løse klimaproblemene fortere enn det som står i avtalen.
Miljøminister Erik Solheim deltar på møtet for Norge. Han mener at alle land bør underskrive avtalen.
EU mener avtalen bør følges opp innen 2020. Hvis ikke landene blir enige, kan det hende den forrige klimaavtalen avsluttes. Den kalles Kyoto-avtalen. Kyoto-avtalen ble vedtatt på et klimamøte i 1997. Da ble 37 land enige om å forurense mindre. Nå kan det hende Kyoto-avtalen ikke forlenges. Hvis det ikke blir inngått en ny avtale da heller, vil det ikke være noen avtale med regler om forurensing etter neste år.