Kultur

Mørke sangskatter

Artisten Paal Flaata synger seg gjennom mørke tider. De går fra 22. juli til slutten av et forhold som hadde vart lenge.

SYNGER: Artist Paal Flaata (til venstre) har fått bruke låter av låtskriver Chris Taylor. Taylor skryter av stemmen til nordmannen.
Publisert Sist oppdatert

Artisten Paal Flaata er tilbake. Han har funnet en mann å samarbeide med. Det er mannen med de rette ordene og musikken for følelsene og stemmen hans.

– Det har vært et veldig spesielt år, og det har preget meg. Det er trøkk i følelses-biten, sier Flaata til nyhetsbyrået NTB.

Paal Flaata fikk stor suksess med bandet Midnight Choir på 1990-tallet. De sang triste sanger. Men bandet sluttet i 2004. Etterpå har Flaata sluppet fire album alene uten helt å nå tilbake.

Men nå kommer albumet «Wait by the Fire». Hans nye plateselskap Rootsy slipper albumet i hele Skandinavia og Tyskland. Det blir første del av en trilogi.

Og mannen med låtene er Chip Taylor. Han er en amerikansk låtskriver og bror til skuespiller Jon Voight. Taylor er mannen som skrev sangene «Wild Thing» og «Angel of the Morning». Han har skrevet låter som artistene Jimi Hendrix, Willie Nelson, Emmylou Harris, The Hollies, Waylon Jennings, Janis Joplin, Linda Ronstadt og Frank Sinatra har sunget eller spilt inn.

Paal Flaata og musiker Gøran Grini har fått lov til å gå gjennom arkivet til Taylor.

– Vi fant sanger han nesten hadde glemt, sier Flaata til NTB.

– Og dere valgte også ut noen av mine favoritter, sier Taylor.

Sammen med Grini skrev også Chip Taylor en ny låt. Den føyer seg inn sammen med sangen «This Darkest Day» som Taylor skrev 22. juli i fjor. Da skjedde terror-angrepene på Utøya og i Oslo. Sangen ble brukt på en minnekonsert 24. juli i fjor. Da var flere overlevende, unge ofre til stede i salen i Halden.

Det var også første gang Taylor møtte Paal Flaata. Han skryter veldig av stemmen til Flaata.

– Jeg hadde hørt om ham, men jeg skjønte ikke hvor stor han var. Når du hører noen stemmer, så gjør de noe med deg. Elvis gjorde det, og for meg gjør også Paal Flaata det, sier Taylor.

Taylor møtte i sin tid artisten Frank Sinatra. Sinatra spilte inn den samme sangen som Flaata, «Wait By The Fire».

– Opptaket er gått tapt. Men Paal har bedre stemme, mener Taylor.