Norge

Advarer om at prisen på strøm kan bli «helt bananas»

Terje Aasland sier det kan få store følger det blir slutt på at Russland selger gass til Tyskland. Da kan norsk strøm bli mye dyrere.

– Vi er utålmodige etter å komme i gang og jeg er overbevist om at vi vil få kraft fra havvind inn i det norske kraftsystemet innen 2025, sier olje- og energiminister Terje Aasland. Foto: Lise Åserud / NTB
DYRT: Det kan bli svært dyrt for strøm i vinter, advarer Terje Aasland. Sør-Norge har mindre lager med vann enn vanlig, noe som vil kunne bli et problem for vannkraftverk. Men strøm kan bli ekstra dyrt om det blir umulig å kjøpe den fra andre land også.
Publisert Sist oppdatert

De som lager strøm i Norge blir pålagt ekstra krav. Fram til neste sommer må de melde fra om hvordan de bruker og lagrer vannet. Det sa olje- og energiminister Aasland onsdag kveld.

Vannet som er i magasinene i Sør-Norge bør bli spart på, var beskjeden fra ham.

– Vi har sagt klart fra at det bør bli stopp på å tappe vann derifra. Nå ønsker vi en detaljert oversikt for å se hvordan kraften blir brukt, sa Aasland til magasinet Europower.

Han håper de nye kravene vil bidra til å hindre strømkrise i vinter. Ved en krise kan det bli behov for å rasjonere strøm.

Men det er mye som er usikkert. Lite vann i magasinene i Sør-Norge er bare et av problemene. For det er også energikrise i Europa. Det er uklart hvilke følger den vil få for Norge. Men de kan bli store.

Norge er koblet til Europa gjennom mange strømkabler. De gjør det mulig å kjøpe og selge strøm fra andre land. Norge har i lang tid solgt mer enn vi har kjøpt. Håpet har vært at Norge kunne kjøpe strøm fra andre land de årene vi har lite vann i magasinene.

Men det kan bli vanskeligere enn vi har trodd, sier Christian Rynning-Tønnesen. Han er sjef i Statkraft. Ifølge ham kan Tyskland velge å si nei til å selge strøm i vinter. De kan ha behov for alt selv.

Landet kjøper mye gass fra Russland. Den blir fraktet gjennom en rørledning som heter Nord Stream 1. Den er ute av drift for tiden, fordi det blir gjort vedlikehold. Det skal vare til neste uke. Men det er uklart om Russland vil starte å sende gass igjen, selv om den blir klar.

Russland ble nemlig straffet økonomisk av nesten alle land i Europa etter at de angrep Ukraina i februar. Russland har sagt at de kan svare på straffen med å selge mindre gass til Europa. Og det er gass som kontinentet har gjort seg helt avhengig av de siste årene.

Det blir en enda mer krevende situasjon om ikke Nord Stream 1 kommer i gang igjen, sier Aasland.

– Da er det veldig stor sannsynlighet for at prisen går helt bananas, sier han.