Norge

Mange droppet test på Svinesund

Siden nyttår har mer enn 43.000 kjøretøy krysset grensa ved Svinesund. De aller fleste droppet korona-testen før de kjørte inn i Halden.

TEST: Kun et fåtall svinger inn til test-stasjon på Svinesund når de kommer fra Sverige.
Publisert Sist oppdatert

Grensa til Sverige er nå stengt. Siden nyttår har mer enn 55.000 kjøretøy passert grensa på Svinesund. Men under 11.500 av disse hat tatt korona-test. Det betyr at under 21 prosent av dem som krysset grensen faktisk testet seg ved ankomst til Svinesund. Det skriver avisa VG.

Anne-Kari Holm er ordfører i Halden. Hun er glad for at grensene stenges.

– Dette var på høy tid. Jeg er veldig glad for at tiltaket kom. Det sier hun til VG.

– Det har vært vanskelig å ha ansvar for en test-stasjon og så se på at så mange biler bare kjører forbi. Vi har jo sett hvor enkelt det har vært å snike seg unna testingen sier hun.

Stengingen av grensa varer i første omgang i 14 dager. Men statsminister Erna Solberg har bedt folk forberede seg på at reglene kan vare lenger enn det.

Ordfører Holm mener folk som reiser inn bør tvinges til å ta test på grensa, og snu hvis de nekter.

Dette blir vanskelig å få til, mener Lars Jacob Hiim. Han er statssekretær i Justisdepartementet. Det finnes få muligheter for tvang i smittevern-loven, sier han.

– Loven baserer seg mye på frivillighet. Men å bryte loven kan straffes med høye bøter, sier han.

Men regjeringen skal likevel vurdere muligheten for tvang, skriver VG.