Juks på teoriprøve:

Sjokkerende enkelt å jukse

Usynlig juks er vanskelig for Vegvesenet å stoppe. Det fikk Klar Tale bekreftet da vi selv jukset oss til tittelen drosjesjåfør.

JUKS: Klar Tale jukset selv på en teoriprøve. Slik fikk vi bekreftet at metoden fungerer, og var enda enklere enn vi hadde trodd.
Publisert Sist oppdatert

Alle som har tatt en prøve på en skole, vet at det krever lesing. Du må lære om og forstå forskjellige temaer. Dette gjelder også om du skal ta en teoriprøve til førerkort.

Klar Tale har avslørt en juksemetode brukt av yrkessjåfører. De bruker den for å bestå teoriprøver. 

Klar Tale har selv gjort som jukserne: Vi har jukset oss til bestått teoriprøve for drosje. Hensikten var å undersøke at metoden virket, slik juksere har fortalt oss.

Juks basert på pugging av fasit

Det startet med at vi fikk tilgang på en fasit. Fasiten hadde blitt sendt rundt mellom privatpersoner. Den inneholdt oppgaver til teoriprøven for drosje.

Juksemetoden går ut på å huske ett stikkord i spørsmål og ett stikkord i riktig alternativ.

Vi pugget til sammen stikkord i rundt 100 oppgaver. Ett ord blir koblet til et annet. Vi satt og sa høyt det markerte ordet i spørsmål og svar. Det ble gjort mange ganger.

Puggingen tok litt over tre timer. Da klarte hjernen å huske hvilke stikkord som hørte sammen. Det gjensto bare å møte opp på trafikkstasjonen neste dag for å avlegge prøve.

Men det du sitter med, er ikke kunnskap. Du har derimot hodet fullt av tilfeldige stikkord og tall. 

Kunne dette virkelig være nok til å bestå teoriprøven hos Vegvesenet? Uten kunnskap du skal ha for å frakte passasjerer i en drosje? 

Og ville de på trafikkstasjonen avsløre oss? Ville de forstå at vi jukset?

En rask vei til bestått teoriprøve

Timen til teoriprøven bestilte vi på Vegvesenets nettsider på forhånd. Nå var det bare å møte opp og gjennomføre prøven.

Vi trakk kølapp og ble ropt bort til skranken i venterommet. Der fikk vi spørsmål om vi skal kjøre taxi med egen bil, eller for andre. Så viste vi legitimasjon, betalte 350 kroner og gikk bort til prøvelokalet. 

Tips oss

Sitter du på informasjon som kan hjelpe oss videre?

Send oss gjerne et tips.

En ansatt møtte oss og ba oss legge telefonen i et skap med lås. Så slapp hun oss inn og viste oss til en PC. Det var PC-er langs tre av veggene i rommet, og et rom med vinduer vis a vis lokalet vi satt i.  

Etter info om hvordan teoriprøven foregår på skjermen, kom oppgavene opp. Det var i alt 35 oppgaver å svare på. Du klikker på riktig svaralternativ til hver oppgave og går videre til neste.

Det gikk i en rasende fart. Hjernen kjente igjen stikkordene vi hadde pugget dagen før. Det var bare å klikke på rett alternativ for hver oppgave. På under fem minutter var vi gjennom alle oppgavene. Opplevelsen var akkurat slik jukserne hadde fortalt oss: 

Hjernen kjenner igjen riktige ord. Du klarer å svare uten å ha kunnskapene. 

Bestått prøve på 12 min

Du kan bruke inntil én time på denne teoriprøven. Vi var ferdige etter mindre enn fem minutter, men valgte å bli sittende litt lenger. Vi ville ikke vekke mistanke om at vi jukset. 

Etter totalt 12 minutter leverte vi svarene ved å klikke «Levér» på PC-en. 

Like etter kom «gladmeldingen» på SMS fra Statens vegvesen:

«Gratulerer! Du har bestått teoriprøven for klasse DROSJE.»

Dermed fikk vi bekreftet det våre kilder hadde fortalt: 

  • Det er fasiter med riktige svar på avveie. 
  • Du kan benytte fasitene til å jukse med på ekte teoriprøver.
  • Juksemetoden ved å pugge enkeltord i disse fasitene holder til å bestå.
  • Du trenger ikke å forstå innholdet i oppgavene. 
  • Metoden vekker ikke mistanke hos prøveleder på trafikkstasjonen.

Derfor har Klar Tale valgt å jukse selv

Klar Tale har avslørt en juksemetode for teoriprøver brukt av yrkessjåfører. For å dokumentere at dette fungerer slik kildene sa, valgte vi å selv bryte loven og jukse.  

Slik fikk vi dokumentert at fasitene på avveie var reelle, og at juksemetoden fungerer for å bestå en teoriprøve. 

Vi ville ikke publisere alvorlige påstander om juks uten å kunne verifisere dette på egen hånd. Ved å jukse selv fikk vi dokumentert at påstandene fra våre kilder stemte. 

Vi fikk også innsyn i hvordan teoriprøver blir gjennomført på trafikkstasjoner, og at jukset er usynlig i prøvelokalet på trafikkstasjonen.