Norge

Far og sønn tiltalt for drapsforsøk

Faren ville hevne seg på datterens giftermål. Det mener politiet.

En far og hans sønn er tiltalt for drapsforsøk. Det er for å ha stukket en mann med kniv i Bærum i Viken.

Det skal ha vært uenighet om et giftermål.

Politiet mener at den 60 år gamle norsk-irakiske faren ville hevne seg.

Datteren giftet seg med mannens bror. Faren hadde ikke godkjent ekteskapet.

– Det har vært en langvarig konflikt før hendelsen, sier Børge Enoksen til avisa Budstikka. Han er politiadvokat.

Konflikten knytter seg til uenighet. Den handler om giftermålet mellom de to tiltaltes datter/søster og broren til den fornærmede, sier Enoksen videre.

Æres-motivet vil bli belyst nærmere under rettssaken, ifølge politiadvokaten.

De to tiltalte oppsøkte brudgommens bror, ifølge tiltalen. Det var i mai i fjor.

De hadde fått høre at datteren/søsteren skulle på bryllups-reise. Det oppsto et basketak mellom de to og mannen i 40-årene.

Under basketaket ble mannen stukket med kniv. Og det skal også ha blitt brukt et elektrosjokk-våpen, står det i tiltalen.

Ekteparet hadde allerede reist. De hadde startet bryllups-reisen. Det skal ha vært årsaken til at brudgommens bror ble angrepet.

De to tiltalte nekter straffskyld.

Rettssaken starter i Asker og Bærum tingrett 25. august. Den skulle startet i mai, men ble utsatt.