Eldre kvinner blir kontaktet av kriminelle som utgir seg for å være fra banken. De lurer de eldre til å gi fra seg sensitiv informasjon. Slik stjeler de penger fra dem.
Det kalles Olga-svindel. Det er fordi de kriminelle ofte tar kontakt med kvinner som har navn som var populære for 80 år siden. Mange av ofrene i slike saker har hatt navnet Olga.
– Så langt vi kan se, er det nå snakk om rundt 13,5 millioner kroner. Eldre mennesker har fått spare-pengene sine regelrett stjålet fra seg. Det er ganske så kynisk. Det sier Even Klund ved Fredrikstad politistasjon til Fredriksstad Blad. Han har ledet etterforskningen.
Olga-svindelen har skjedd over hele landet. Men politiet i Fredrikstad ble satt på sporet av svindlerne. Det skjedde da et svindel-tilfelle et annet sted i Norge ble koblet til en dansk mann. Han hadde registrert adresse på en postkasse i Østfoldbyen.
I juni ble to menn til pågrepet på et hotellrom i Oslo. Der ble det også ble funnet avansert utstyr og skatte-lister med navnet til mange eldre kvinner.
– Vi gikk rett og slett rett inn i svindel-sentralen deres på dette hotellrommet. Blant annet ble det funnet avansert spoofing-utstyr. Det mener vi svindlerne har brukt til å lure ofrene til å tro at det var banken som ringte. Det sier politi-advokat Yvonne Schilling.
Etter pågripelsene i Oslo skal det ikke ha vært en eneste anmeldelse av denne typen svindel. Denne uka ble en fjerde mann pågrepet.
Tidligere i sommer bekreftet Telenor at de i en periode måtte blokkere mer enn 200.000 anrop daglig. Flere banker har vært ute og advart kundene om svindel-metoden.