Minister ga feil informasjon om anmeldelse

Klar Tale avslørte førerkort-juks. På TV sa ministeren at en person var anmeldt av Vegvesenet. Det var feil. 

MINISTER: Jon-Ivar Nygård er samferdselsminister. Han har øverste ansvar for Statens vegvesen.
Publisert Sist oppdatert

Klar Tale har avslørt juks på teoriprøver. Sjåfører for lastebil har fått førerkort, men de har kjøpt fasitsvar for å bestå prøvene. En person har solgt fasitsvar.

Les hele vår avsløring om juks

Metoden blir også brukt av bussjåfører til å få førerkort

NRK og Dagsnytt 18 fortalte om saken vår 16. desember. Der stilte samferdselsminister Jon-Ivar Nygård til debatt med Bård Hoksrud. Hoksrud er politiker for Frp. Han leder også komiteen for transport på Stortinget.

På Dagsnytt 18 sa Nygård at han tar saken alvorlig. Han sa og at Vegvesenet har begynt med tiltak for å hindre juks. 

– De har politianmeldt bakmannen. 

– Det er aktiv handling for å sørge for at dette ikke skjer i framtiden.

Det sa Nygård på Dagsnytt 18. Dette var ett av eksemplene på tiltak fra Vegvesenet, ifølge Nygård.

Det ministeren sa var feil. Anmeldelsen ble ikke sendt før 26. januar 2026. 

– Jeg kan ikke garantere for det

Under Stortingets spørretime 4. februar måtte Nygård svare for seg igjen. Hvordan kunne han gi så informasjon på NRK som viser seg å være feil? spør Bård Hoksrud.

Ministeren svarer at han har blitt opplyst om at de ville anmelde denne bakmannen. 

– Det er den opplysningen jeg har fått fra Vegvesenet.

– Jeg kan ikke garantere for det. Jeg har ikke selv anmeldt noen person. Det må jeg jo ha tillit til at Vegvesenet har håndtert i den saken, sa Nygård.

Klar Tale har spurt Nygård om hvorfor han ga feil informasjon om anmeldelsen. Anmeldelsen ble sendt senere. Vi har spurt om uttalelsen kan ha fått det til å se ut som Vegvesenet gjorde tiltak raskere enn de gjorde.

Han sier han har tillit til Vegvesenet.

Vi spør hvorfor. Klar Tale får dette svaret på e-post:

– Jeg viser til svarene jeg har gitt til Stortinget.

Skylder på intern misforståelse

Klar Tale har sendt e-post til Vegvesenet. Vi har spurt hvilken informasjon de ga Nygård før han møtte på Dagsnytt 18. 

Dag Terje Langnes er seksjonssjef. Han sier at Nygård ble informert om tiltakene Statens vegvesen har begynt med. De fortalte også at Vegvesenet anmelder aktuelle personer.

– Vi ga feil informasjon. Vi sa at personen var anmeldt, men det var feil, sier Langnes.

Saken var under behandling av Vegvesenet, ifølge Langnes.

Det gjelder anmeldelsen av personen som solgte fasitsvar til teoriprøver. Klar Tale har skrevet om saken tidligere.  

Langnes sier personen nå er blitt anmeldt.

– Anmeldelsen ble sendt til politiet 26. januar, sier Langnes.