Sport

Ingen krise uten Riise

Onsdag tok Drillo ut den norske fotball-troppen som skal møte Albania. Selv om John Arne Riise har takket for seg, hadde Drillo ingen problemer med å finne en som kunne overta plassen hans.

Nylig sa fotballspilleren John Arne Riise at han ikke ville spille for Norge mer. Han har spilt 110 landskamper for det norske A-laget. Onsdag fortalte landslagssjef Egil Drillo Olsen hvem som blir med i troppen i kampen mot Albania. Selv om backen Riise er borte, sa Drillo at han hadde mange alternativer på den plassen.

– Jeg har fire backer i troppen. Alle disse kan spille venstreback. (Tom) Høgli har spilt mye venstreback i Brugge. Det er ingen krise på den plassen, sier Drillo.

I troppen som spiller den viktige kvalifiseringskampen for Verdensmesterskapet (VM) i Brasil tok Drillo ut backene Høgli, Lars-Christopher Vilsvik, Ruben Kristiansen og Espen Ruud.

Vegar Eggen Hedenstad ville vært en naturlig mann i troppen. Men han flyttes ned på U21-landslaget. De skal spille europamesterskap i fotball.

- Han har spilt lite i det siste og stort sett vært innbytter. Derfor blir det U21-EM, sier Drillo.

Også Strømsgodset-spillerne Kim André Madsen og Vilsvik er med i troppen. Begge har fire A-landskamper. Vegard Forren og Vadim Demidov er ikke tatt ut i troppen.

– Det går litt på form. Madsen og Vilsvik har vært bra på et lag i form, men de er jo ikke helt nye i landslagssammenheng. Det passer å gi dem sjansen nå som Demidov og Forren spiller lite, mens John Arne Riise, som dere vet, har gitt seg, sier Drillo.

Kjetil Wæhler er også tilbake på A-landslaget.

– Wæhler har vært blant IFKs beste i flere kamper, sier landslagssjefen.

Per Ciljan Skjelbred spiller på det tyske laget Hamburg. Også han er tilbake på landslaget.

– Han har ikke spilt så mye i det siste, men er i en tøff liga og spiller for en klubb som holder bra nivå, forklarer Egil Olsen.

På topp er Mohammed Abdellaoue savnet. Hannover-spissen ble ikke skadefri i tide.

I mars tapte Norge mot Albania. Det har gjort det vanskeligere å klare å kvalifisere seg for VM i Brasil.

– Det har vært en rar kvalik der vi har sluppet inn mål først hver gang. Det er spesielt. Mange av målene er kommet på dødball. Det skal vi prøve å gjøre noe med, sier Drillo.

Han mener Norge er bedre forberedet til kamp nå enn for to måneder siden.

– Det blir tøffe tak. Mulighetene til tre poeng er gode. Med tolv poeng på de fem siste kampene er det sannsynlig med omspill. Tre poeng i Tirana vil gi oss et løft. Kampen er særdeles viktig, men ikke vinn eller forsvinn, mener Drillo.

Sveits leder Norges gruppe med elleve poeng. Albania og Island ligger på andre og tredjeplass med ni poeng. Mens Norge på fjerdeplass har sju poeng.

Kampen mot Albania spilles i Albania 7. juni.