Folk kan forlate Oslo lufthavn Gardermoen før de har fått svar på korona-test. Det reagerer ordførere på. En mann fikk positivt svar da han satt på toget på vei hjem.
Mannen kunne forlate Gardermoen etter å ha tatt en hurtigtest. Svaret fikk han da han satt på toget. Da var han på vei hjem til Vestby i Viken. Det melder kanalen NRK. Prøven var positiv. Og mannen er smittet med varianten fra Brasil. Den smitter lettere enn vanlig korona-virus.
De reisende får beskjed om at det kan ta to timer å få svar. Da velger de fleste å dra hjem, skriver NRK.
– Når vi stenger skoler og barnehager og lever under så strenge tiltak. Da er vel det minste vi kan forvente at de som reiser inn til landet, ikke kan forlate flyplassen før de har fått svar. Det sier Tom Anders Ludvigsen. Han er ordfører i Vestby.
Han får støtte av Ola Nordal. Han er ordfører i Ås. Peder Anker er lege ved teststasjonen på Oslo lufthavn. Han sier de ikke har lov til å holde igjen folk.