Kjente personer som Winston Churchill og Albert Einstein tok ofte korte lurer.
Mange mener at dette gir mer energi og bedre konsentrasjon. Det skriver nyhetsbyrået AP.
Gir bedre fokus
Forskning viser at en kort lur kan forbedre hukommelsen og konsentrasjonen. I land som Spania, Italia, Kina og Japan er det vanlig å hvile litt på dagtid. Men i USA blir det ofte sett på som latskap, og noen arbeidsplasser forbyr det.
– Det gir meg fornyet energi, slik at jeg blir mer nyttig, konstruktiv og kreativ. Det sier Marvin Stockwell. Han driver et PR-byrå og tar flere lurer i uka.
Hvor lenge bør du sove?
Eksperter anbefaler en lur på 20 til 30 minutter. Søver du lenger og over to timer kan det ødelegge hvordan du sover på natten. Det beste tidspunktet er på ettermiddagen, men ikke etter klokka 18.00.
– Uansett hvor lenge du sover, vil du føle deg fornyet. En lur fungerer som en trykkavlastning, og det er klare fordeler. Det sier Michael Chee. Han forsker på søvn.
Sykepleiere kan ha god nytte av en kort pause. Likevel har mange ikke tid til å sove på jobb.