Palestinerne reiser hjem igjen. Mange finner bare ruiner, som familien Nassar. De prøver å skape et hjem midt i ødeleggelsene og sorgen.

Familien Nassar har prøvd å få stuen i hjemmet sitt til å ligne slik den var før. En sofa, noen stoler og et lite bord har overlevd krigen.

Rundt bordet kan de spise sammen. Veggen i rommet er borte. Derfor har de hengt opp et laken for å skjerme mot ruinene utenfor.

Khalid Nassar vet at et sted i de samme ruinene ligger liket av sønnen Mahmoud. Han ble drept for fire måneder siden. Familien har ikke klart å hente ham ut.

– Hvert minutt tenker jeg på hvordan jeg skal få sønnen min ut av ruinene. Jeg kan ikke beskrive lidelsen knyttet til at sønnen min ikke er skikkelig gravlagt, sier familiefaren.

Kommer hjem til ødelagte hus

Etter 16 måneder med krig har det bitt våpenhvile. Mange palestinere har reist hjem til Gaza. Men mange hus er ødelagte.

Familien Nassar flyktet fra flyktningleiren Jabalia tidlig i fjor. De har flyttet rundt i nordlige Gaza siden da. Mahmoud ble drept i oktober da han prøvde å hente klær i nabobygget. Familien eide også det huset. Khalids datter ble også drept i et annet angrep. Liket hennes ligger fortsatt under ruinene.

I januar dro familien hjem. Da var israelske styrker borte. Øverste etasje i huset deres var også borte. En av familiens sønner flyttet inn i andre etasje med familien sin. Khalid, kona hans og barnebarna flyttet inn i første etasje. Møblene i stua var fortsatt hele. Men de andre rommene var ødelagt. På en vegg sto ordet «Hamas» skrevet. Khalid vet ikke hvem som gjorde det.

Khadra Abu Libda og mannen Khalid Nassar spiser lunsj med barnebarna sine. Et laken skiller stuen deres fra ruinene utenfor. Foto: Abdel Kareem Hana / AP / NTB

Enkle løsninger

Palestinere som kommer hjem, prøver å gjøre husene beboelige. Noen henger opp tepper som vegger. Andre graver vekk betong og metall.

For å få vann må familien Nassar gå tre kilometer. Der står de i kø i flere timer ved en brønn. Maten deres er nødhjelp, litt brød og en type grønnsak.

Mange hjem er borte

Hundretusenvis har reist hjem til Gaza. Men mange har ikke et hjem å komme tilbake til.

Hanan Okal sier at huset deres i Jabalia er jevnet med jorda. Familien bor nå på en skole som brukes som tilflukt.

Familien Odeh kom hjem til et brent hus. Første etasje var ødelagt. De bruker en stige for å komme opp i andre etasje. Der bor brødrene Yousef og Mohammed med familiene sine. Foreldrene bor i et telt.

Huset gir ikke mer beskyttelse mot kulden enn teltet, ifølge familien.

Nassar-familien har hengt klesvasken til tørk foran ødeleggelsene etter krigshandlingene i Jabalia-leiren nord på Gazastripen. Foto: Abdel Kareem Hana / AP / NTB

Youssef Issa kom hjem for å gjøre klart til familien. Huset var delvis skadd, men står fortsatt. Noen har stjålet klær, tepper og mat. TV-en var der fortsatt, men uten strøm er den ubrukelig.

Issa har ryddet stua. Sofaen er hel, og han har hengt et rødt teppe over hullet i veggen. Nå venter han på at familien skal komme hjem.