Rundt 20 millioner trues av sult på Afrikas horn. Situasjonen er like ille i nabolandene. Det er mange grunner til at situasjonen er kritisk.
– Norge ga nylig 200 millioner kroner i nødhjelp på Afrikas horn, sier Anne Beathe Tvinnereim til Klar Tale. Hun er utviklings-minister i Norge.
Pengene skal gå til å forebygge sult-katastrofer. Blant annet til fattige bønder. Pengene skal hjelpe bønder til å utnytte jorda si, sier Tvinnereim.
Hun sier at bøndene ofte har utfordringer på grunn av klima. Bistand for å redusere sult henger ofte sammen med klimatiltak, sier hun.
Utviklings-ministeren sier at situasjonen i landene er alvorlig. Ti millioner barn får ikke nok næring til å utvikle seg og vokse.
Hun forteller at tørken også har andre konsekvenser. Flere utsettes for seksuelle overgrep. Og mange barn har falt ut av skolen.
– 811 millioner mennesker var rammet av sult før krigen i Ukraina. Sult og matusikkerhet har utviklet seg i negativ retning siden 2014.
Globale matpriser var rekordhøye allerede i fjor høst, sier hun. Krigen i Ukraina har gjort situasjonen enda mer alvorlig og akutt.
Matprisene vil øke med 37 prosent i verden. Det tror Verdensbanken. For hver gang matprisene øker med ett prosent, vil ti millioner flere mennesker begynne å sulte. Det er katastrofalt, sier Tvinnereim.
Kampen mot sult og økt matsikkerhet er en prioritering for norsk humanitær innsats. Norge har hittil i år gitt en milliard kroner til WFP, skriver regjeringen mandag. WFP er Verdens matvareprogram.