Therese Johaug innrømmer at hun ble mentalt sliten. Det var etter at sesongen for ski var over. Den avsluttet hun med å vinne gull i verdens-mesterskapet (VM) i Oslo. Det skriver nyhetsbyrået NTB.
Johaug gjorde ting hun aldri hadde gjort før sist sesong. Ikke bare vant hun sitt første individuelle skirenn. Hun avgjorde også en sluttspurt i kampen om seieren. Også den vant hun. Det skjedde i Lahtis uken etter at hun sikret VM-gullet.
LES MER HER: Norsk medalje-fest
– I løpet av sesongen rekker du ikke å tenke så mye. Det går i ett. Det er først når sesongen er over at du får tid til å forstå alt som er skjedd. Det sa Johaug til NTB på Sognefjellshytta onsdag. Der er løperne på landslaget samlet denne uken.
– Hva har du forstått?
– Jeg har tenkt på alt jeg fikk oppleve. Jeg tenkte på presset som kommer av å gå VM på hjemmebane. Samtidig fikk jeg oppleve jentedrømmen. Det var å stå øverst på pallen i et mesterskap. Det skjedde heller ikke på en hvilken som helst dag. Sola skinte fra knallblå himmel. Rundt løypa var det mellom 120- og 150.000 tilskuere. Og i Lahtis slo jeg tilbake mot dem som aldri trodde at jeg kunne vinne en spurt.
Johaug sier at alt dette har gjort noe med henne. Hun mener at alle opplevelsene har gitt henne mer pågangsmot.
– Jeg fikk vist at jeg kan. Det har gitt meg ny motivasjon for en ny sesong. Det har ikke vært problemer med å komme i gang igjen, sa hun.
– Du er ikke mett?
– Nei, herregud. Jeg har akkurat begynt. Mett er jeg absolutt ikke, sa jenta som fyller 23 år senere i juni.
Det er heller ikke kollega Marit Bjørgen. Hun har klart for seg hva som blir viktigst i året som kommer.
– Konkurransen Tour de Ski. Det kribler veldig etter å komme tilbake dit etter to år uten. Det var ikke enkelt å se det hjemmefra. Det føltes spesielt meningsløst i fjor. Da jeg var i veldig bra form, sa Bjørgen.
Før neste sesong er det flere gode, kvinnelige skiløpere som har sluttet. Det gjelder Marianna Longa og Arianna Follis fra Italia og Petra Majdic fra Slovenia. Og de siste årene har det nesten ikke kommet noen nye, gode løpere fra land som Italia, Tyskland og Østerrike. Marit Bjørgen etterlyser nye løpere fra utenfor Norge, Sverige, og Finland. Hun mener det er viktig for hele langrenns-sporten.
– Det er litt skremmende at det ikke finnes flere gode utenfor Norge, Sverige og Finland. Det er vanskelig å si hva som kan gjøres med det. I Norge og Norden er det klare holdninger for skisporten. Vi har juniorlag, sommer-skiskoler og skigymnas. Kanskje er det annerledes i de andre landene. I Norge har vi dessuten en rekke flinke trenere. Og det er lettere å skape gode skiløpere når du har flere å ta av. Jeg håper at det vil bli bedre i de andre landene også. Det er jo i Tyskland pengene finnes, sa Bjørgen til NTB.